Ludi doček Nove godine s klincima
Autor: Danijel Forjan, 30. 12. 2012.

Većinu organiziranih dočeka Nove godine za obitelji s djecom u kojima klince možete prepustiti animatorima, nude hoteli. Dok vi plešete i zabavljate se s velikima, klince zabavljaju stručnjaci za dobar provod i ova je kombinacija idealna.

Ukoliko niste izabrali ovu opciju, preostaje vam odlazak na doček na neki od gradskih trgova ili pak druga opcija - doček Nove godine kod kuće s klincima, što može biti itekako zabavno i za jedne i za druge. Bilo bi odlično kad biste pozvali i prijatelje s djecom, još jednu ili dvije obitelji, što vas već čini pravom malom party ekipom.

Ipak, djeca bi tijekom novogodišnje noći trebala dobiti svoj kutak za slavlje, kako vas ne bi gnjavili cijelu noć i tražili da ih odrasli zabavljaju. Neka njihov mali privatni disko bude dječja soba ili neki drugi odvojeni dio doma, gdje će zavladati neka druga pravila i neko savim drugačije, čarobno slavlje iz bogate dječje mašte. Kako bi klincima priredili nezaboravan novogodišnji doček, treba vam nekoliko sitnica koje neodoljivo podsjećaju na rođendanske rekvizite, pa ih većinu možda već i imate.

1. Uređenje prostora
Sobu ukrasite na način da bude što blještavija. Za to vam ne treba nikakav dodatni novčani izdatak. Skinite lampice s bora i pričvrstite ih na zidove, koristite srebrnu alu-foliju s kojom omotajte neke predmete u prostoriji, a svjetiljku prekrijte crvenom tkaninom. Isto tako, bilo bi dobro da razmaknete namještaj, jer čim zatvorite vrata, klinci kreću s disko čagom, skakanjem i vriskom.

2. Muzika
Izbor ovisi o starosti djece. Sigurno nećete pogriješiti s Antonijom Šolom, Lukom Nižetićem i Jacquesom Houdekom. Probajte im podvaliti i neke hitove iz svoje mladosti, kao što su Hajde da ludujemo ili Good Boy.
Ako imate mikrofon, unaprijed im organizirajte mali festival ili neku vrstu natjecanja. Samo oprez, nakon početnog srama, kasnije bi moglo biti tuče oko mikrofona. Kao mikrofon može poslužiti i običan kartonski tuljac.

3. Odjeća, rekviziti i make-up
Baloni su "pod obavezno". Osim njih, tu su i šareni kartonski šeširići (mogu biti i iz kućne radinosti), konfeti, a prskalice samo uz strogi roditeljski nadzor. Dozvolite im da odjeću biraju sami, pa makar pukli od smijeha kakve su kombinacije izabrali. Djevojčicama dozvolite da stave svoj novogodišnji rozi dječji make-up, a dečkima da na kosu istresu pola tube gela. Zgodne su i razne šljokice za kosu, kratkotrajne tetovažice, plastične kopčice i pretjerivanje u svemu. Gotovo svaka proslava za djecu u svojoj osnovi i jest na granici karnevalskog kostimiranja.

4. Hrana i piće
Ukoliko imate vremena, složite klincima maštovite mini sendviče u obliku klauna. Na kreker stavite salamu, sir neka bude kosa, krastavac šeširić, masline nek budu oči, a majonezom rastegnite nasmješena usta. Kod mališana dobro prolaze i šareni ražnjići. Grickalice su normalna stvar koja se podrazumijeva, a slatkog jednostavno mora biti. Idealne bi bile male tortice s puno, puno šlaga. Osim sokova, osigurajte djeci novogodišnju zdravicu s odraslima i to sa dječjim šampanjcem.

5. Igre i zabava
Klinci će već sami osmisliti svoju večer, ali za svaki slučaj pripremite nekoliko scenarija. Osim natjecanja u pjevanju ili plesanju, uvijek dobro prolazi tombola sa sitnim poklončićima, bingo i slične igre. Prije nego odu na spavanje, klinci neka na komadić papira zapišu svoje novogodišnje želje, potom ih položite u jednu kutijicu i zajednički sljedećeg dana zakopajte u zemlju ili ih sakrijte. Djeca će imati dojam da se događa nešto čarobno, tajnovito i važno.