2012-01-30 11:27:28

POLAZAK U ŠKOLU

Polazak u školu je velika prekretnica u životu djeteta, ali i roditelja. Na žalost nisu sva djeca jednako  spremna na taj veliki korak u njihovom malom životu. Roditelji moraju biti svjesni koliko je to važna i velika promjena za dijete te trebaju s njim o tome razgovarati, pričati mu svoja iskustva iz škole, hrabriti ga i uputiti na vrijeme koje dolazi.

Pomozite djetetu da se „sprijatelji“ sa školom. Odvedite ga do školskog dvorišta, pokažite mu neku učionicu, ploču, kredu, upoznajte ga s nekom učiteljicom.
 Ako ste u mogućosti svakako dijete upišite u vrtić ili „malu školu“, prije polaska u prvi razred. To je dobro za socijalizaciju, lakše će mu biti krenuti u školu, a djeca iz vrtića će biti njegove buduće kolege iz razreda.
Potrebno je prije škole poraditi na  navikama i osnovnoj samostalnosti vašeg prvašića. Odijevanje, obuvanje, odlazak u toalet, pranje ruku i sl. je važno kako se dijete  ne bi osjetilo nespremnim i kako mu se ne bi rugali.
Važno je da prvi  dani u školi prvašiću prođu bez straha i neugode.

PRVI RAZRED, PRVE OBAVEZE

U prvom razredu djeca se osamostaljuju i u tome trebaju roditeljsku pomoć. Pomagat će te svome prvašiću,  no sa svakim danom vaša pomoć treba biti što manja, a njegova samostalnost sve veća.
Morate znati da je bolje da dijete samo napiše „neurednu“ zadaću nego da je vi umjesto njega napišete uredno. Ako budete radili stvari umjesto njega dijete će postati nesigurno jer mu šaljete  poruku da ono samo to ne može napraviti. Učiteljica će isto biti u neugodnom položaju jer će morati reći da to nije njegov uradak i time ga osramotiti pred razredom.
 



DISCIPLINA I ZAIGRANOST

Čest problem prvašića su zaigranost i dječja nezrelost.
-    Kod kuće razgovarajte s djetetom o pravilima ponašanja za vrijeme nastave, o odnosu prema drugoj djeci i o odnosu prema starijima.
-     Nemojte dozvoliti da vaše dijete nosi u školu igračke i slične stvari kojima nije mjesto u školi.
-     Naučite dijete da sluša. Slušanje je preduvjet znanja.
-    Ako je vaše dijete zaigrano, dodatno ga pratite, upozoravajte,  a možete potražiti i savjet kod učiteljice ili stručnog osoblja.

Čitanje je najvažniji dio gradiva. Učiteljica je mjerodavna za poduku iz čitanja, no vi morate vježbati s vašim mališanom. Vježbajte no nemojte pretjerivati, najviše 30 min dnevno. Zamijetite li kakve poteškoće obavezno se javite školskom logopedu, takve poteškoće vrlo se uspješno rješavaju pogotovo ako su rano uočene.

RADNI KUT

Svaki učeni treba imati svoj radni kut. To je mjesto na kome piše domaće zadaće te drži svoje knjige, bilježnice i pribor.
Izbjegavajte pisanje zadaća u kuhinji. odvojite vrijeme i provodite ga s njim za njegovim radnim stolom. Kasnije će djetetu to preći u naviku  i  sam će znati kad sjedne u radni kut da treba učiti.
Pobrinite se da to mjesto bude dobro osvijetljeno, ugodne temperature te prozračno.

SPREMANJE ZA ŠKOLU

Osigurajte vašem djetetu dovoljno sna. Ujutro  dijete budite najmanje pola sata prije nastave. Vrijeme buđenja dosta ovisi o udaljenosti od škole, no pobrinite se da dijete bude u školi bar 10 min prije nastave.
Vodite računa da dijete može oprati zube, obaviti nuždu te doručkovati prije škole. Pobrinite se da vaše dijete u školu dolazi uredno i čisto kako ne bi postalo predmet izrugivanja. Ako ste
 u mogućnosti, osigurajte da dijete prima marendu u školi, tako ćete izbjeći davanje novca djetetu za koje će ono najčešće kupovati slatku užinu.
Pomognite svome prvašiću spremiti knjige, bilježnice i pribor i to večer prije škole.


VRIJEME ZA UČENJE

Po dolasku iz škole dijete se treba malo odmoriti i opustiti.  Nakon odmora treba uraditi domaću zadaću  i pripremiti se za sutrašnji dan i zatim slijedi potpuno opuštanje i igra.  
Ovaj način se pokazao uspješnim jer  stavljanje igre  na prvo mjesto umori dijete fizički pa se ono ne može kasnije koncentrirati na rad.

I JOŠ…

Bitno je još da razgovarate o disciplini na nastavi. Loša disciplina na nastavi najčešći je uzrok neznanja. Na nastavi, aktivnim slušanjem dijete će naučiti gradivo. Kod kuće ga valja samo ponavljati.
Svaki dan trebate razgovarati sa svojim djetetom o disciplini na nastavi, surađujte s učiteljicom i sa stručnom službom.
Uključite dijete u izvanškolske aktivnosti. No nemojte pretjerivati s obvezama. Jedna aktivnost najviše tri puta tjedno je sasvim dovoljna.

Neka bude uspješno i sretno!!!
 


Osnovna škola Domovinske zahvalnosti Knin