2012-03-13 10:43:37

QR kod - Što je to?

QR kod, kojeg ste vidjeli na plakatima, nekim proizvodima u trgovini, čak i na web stranicama neke aplikacije ili tvrtke u proteklih je godinu do dvije postao sastavnim dijelom naše okoline.

S obzirom da ste ga sigurno vidjeli, znate li kako ga koristiti te izraditi vlastiti za web stranicu, kampanju, projekt ili zabavu?

Danas gotovo svaki proizvod negdje na svom pakiranju ima dio koji je označen tanjim i širim ravnim linijama ispod kojih se nalazi niz brojeva. Bar kod, služi računalima i računalnim čitačima da brzo, lako i jednostavno pročitaju o kojem se proizvodu radi. Postoje širi i uži, ovisno o potrebnog količini informacija koju trebaju prenijeti. No, prije nekih 17 godina, u proizvodnji jedne japanske tvrtke pojavio se bolji oblik takvog grafičkog koda.

QR kod (Quick Response odnosno brzi odziv) je dvodimenzionalni grafički kod koji ima tri glavne bitne prednosti nad linijskim bar kodom:

S obzirom da podatke zapisuje u dvije dimenzije (horizontalno i vertikalno) manjih je dimenzija i zauzima manje prostora na pakiranju. Uz to, može nositi daleko više informacija; Čitljiv je iz bilo kojeg kuta i pri velikim brzinama. Svaki QR kod sadrži kontrolne dijelove (tri točke) koji su u svakom kodu na istom mjestu pa računalo lako pročita ostatak; Prilično je otporan na fizička oštećenja.

QR kod razvila je japanska tvrtka Denso-wave. Kako su se bavili proizvodnjom, htjeli su rješenje kojim će moći označiti dijelove, a koje će biti otporno na proizvodne uvjete. U njihovom slučaju radilo se po povremenim oštećenjima, prevrtanjima itd.

Kada govorimo o kapacitetu poruke koje QR kod može nositi, pojedini kod može spremiti do 7089 numeričkih znakova, 4296 alfanumeričkih znakova i 2953 tzv. binarnih riječi. Za usporedbu, ako želimo povećati kapacitet linijskog koda, treba postaviti više vertikalnih linija, što znači i veće dimenzije naljepnice.

U QR kod se često sprema link do neke web stranice, a nađe se i SMS ili e-mail poruka. Vi mobitelom fotografirajte QR kod i posebnoj aplikaciji prepustite ostalo. U tren oka otvorit će vam se mobilni preglednik ili aplikacija za slanje e-mailova s već upisanom porukom.

Još jedna od čestih primjena QR kôda jest upravo kod aplikacija za Android platformu. Njihovi autori postavljaju QR kod koji sadrži link do aplikacije na Android Marketplaceu kako je ne biste morali ručno tražiti.

Kako očitati tuđi i napraviti vlastiti QR kod?

Napraviti i očitati vlastiti QR kod danas je trivijalno. Dovoljno je posjetiti neki od internetski generatora kodova; popuniti nekoliko polja, podesiti poneku opciju i dobit ćete QR kod. Generirani kod možete spremiti kao sliku, isprintati ju, slati mailom itd.

Trebate pročitati  QR kod? Nema problema; ukoliko imate aplikaciju na mobitelu, samo fotografirajte. Slika ne mora biti nužno poravnata da bi kod bio očitan, već je samo potrebno da bude koliko toliko fokusirana. Ukoliko nemate aplikaciju, fotografiju QR koda možete uplodati na servis poput Zxinga koji će vam pročitati što piše iza skupa crno-bijelih kvadratića.

Koristite li iPhone, morat ćete skinuti jednu od nekoliko desetaka aplikacija, dok neke verzije Android i Nokijin Symbian uređaja dolaze opremljeni aplikacijama koje čitaju QR kodove. Nekoliko aplikacije koje čitaju QR i bar kodove:

Android: QR Droid Barcode Generator / Reader QuickMark QR Code Reader iPhone: Optiscan QuickMark ScanLife BlackBerry: ScanLife QR Code Scanner Pro Symbian: UpCode Kayawa Barcode Reader BeeTag QR reader NeoReader Windows Phone 7: PhraseMeme Scanner QR Reader

Detaljne iformacije o QR kodu nađite na ponuđenom linku te pokušajte kreirati vlastiti QR kod.  http://qrcode.com.hr/

QR kod NAŠE ŠKOLE:

 


Osnovna škola Domovinske zahvalnosti Knin