2012-09-28 10:02:21

Treba li djeci džeparac?

Treba li djeci davati džeparac, koliko im treba davati i kada početi, pitanja su koja muče mnoge roditelje. Dok neki zagovaraju davanje džeparca već u predškolskoj dobi, drugi smatraju da djeca smiju raspolagati novcem tek na početku viših razreda osnovne škole.

Tko je u pravu? Svi po malo. Naime, da biste naučili voziti bicikl, trebate imati bicikl. Ako želite naučiti upravljati novcem, trebate imati barem malo novca. Dakle, ako dijete može razumjeti da mu je za određenu stvar u trgovini potrebna određena sumu novaca, to je vrijeme kada može početi primati džeparac.
Takvo razumijevanje se obično javlja oko djetetove šeste godine.

Dobivanjem određene količine novca na tjednoj ili mjesečnoj bazi, djeca će s vremenom shvatiti koncept štednje, naučiti prioritete pri kupnji te dobiti osjećaj odgovornosti spram kupljenoga, a to su sve stvari koje su inače djeci apstraktne.


Na džeparac bismo trebali gledati kao na investiciju u budućnost djeteta, koje treba naučiti cijeniti vrijednost novca. Primjerice, ako desetogodišnje dijete želi s prijateljima u kino (uz roditeljsku pratnju), ali ne može jer je sav džeparac potrošilo na slatkiše ili igračke, tada će za sljedeći put naučiti lekciju i razmisliti prije nego što sve potroši odjednom.

Koliko novca je dovoljno?

Kućni budžet je vrlo važan kada je u pitanju davanje džeparca, no važne su i cijene određenih stvari koje će vaše dijete moći kupiti s dobivenim džeparcem. Džeparac možete odrediti na slijedeći način; dijete dobiva npr. jednu kunu za svaku godinu života tjedno, odnosno ako dijete ima pet godina, tjedno će dobiti 5 kuna džeparca, dok će dijete od 10 godina dobiti duplo više. Povećanjem džeparca za svaki rođendan riješiti ćete dilemu oko toga kada ćete povećati džeparac, te dati razumno objašnjenje mlađem djetetu zašto starija braća ili sestre dobivaju više novaca.

Ako mislite da je to premalo ili previše novaca, prilagodite džeparac vašoj prosudbi i mogućnostima. Nemojte pretjerivati. Niti jedno dijete ne treba velike sume novca, bez obzira koliko roditelji zarađivali. Hoćete li davati džeparac jednom tjedno ili jednom mjesečno, na vama je da odlučite. Ipak, djeci ispod deset godina se ne preporučuje davati mjesečni džeparac jer im je vrlo teško planirati unaprijed.

Kontrola potrošnje

Što ako dijete potroši džeparac na pirotehnička sredstva ili kupnju cigareta? U tom pogledu trebate postaviti određena pravila, što znači da ne može trošiti džeparac na stvari koje su opasne ili zabranjene za maloljetnike. Dijete treba diskretno kontrolirati. Ukoliko primjetite da se ne pridržava dogovora, na neko ćete vrijeme uskratiti džeparac.

Štednja i dijeljenje

Možete pustiti dijete da odlučuje koliko će novca potrošiti na sebe, koliko će podijeliti s drugima, a koliko će uštedjeti. Na taj način će s vremenom samostalno naučiti upravljati svojim novcem, na temelju potreba, želja i mogućnosti.

Ako vaše dijete dobiva džeparac od djedova, baka i članova vaše obitelji, te taj iznos premašuje ono što je djetetu potrebno za trošenje, tada se morate pobrinuti da taj novac završi u štednji ili slično. Samo manji dio, već unaprijed utvrđeni iznos, ostavljajte djetetu na raspolaganju. Ako dijete dobiva novac s više strana, ne znači da mora imati više novca na raspolaganju za trošenje. Također, novac od džeparca može biti utrošen za knjige, odjeću, obuću, hranu u školi, izlete ili slične stvari koje će biti potrebne tijekom neke godine.

Obavezno objasnite djetetu na što će njegov novac biti utrošen, odvedite dijete u kupovinu u kojoj će se taj novac trošiti, te dopustite djetetu određenu slobodu prilikom kupnje. Potaknite dijete da štedi stavljajući novac u kasicu, ali ga nemojte prisiljavati.

Kada dopustiti posudbu?

"Kupi mi ovu igračku, vratit ću ti novac čim stignemo kući!", rečenica je koju su čuli mnogi roditelji. Što učiniti u tom trenutku? Ako mislite da je u redu da dijete kupi tu igračku, dopustite mu, ali kada stignete kući, zahtijevajte povrat novca. Ako se ispostavi da novca nema dovoljno, zadržite novu igračku tako dugo dok dijete ne bude u mogućnosti platiti igračku. Druga mogućnost je da dijete ne dobiva džeparac tako dugo dok ne otplati kupljenu igračku. Također, pokažite djetetu račun i svotu novaca koju mora otplatiti.

Što učiniti ako dijete unaprijed traži džeparac, jer je prije vremena potrošilo dobiveni tjedni ili mjesečni džeparac? Ako je dijete inače odgovorno s novcem s kojim raspolaže, ili postoji opravdanje za potrošeni novac (npr. iznenadni izlet), tada mu možete dopustiti povremenu posudbu. Ako je dijete neodgovorno s novcem, trebate odbiti zahtjev, te uz razgovor i obrazloženje potaknuti dijete na promišljenost.

Džeparac za obavljanje kućanskih poslova

Što je dijete starije, dobivanje džeparca možete uvjetovati obavljanjem određenih obveza, u kući i van kuće. Džeparac je dobar motiv za obavljanje zadataka.


Osnovna škola Domovinske zahvalnosti Knin