Smanjenje gubitaka i otpada hrane
Naša škola je od ove školske godine uključena u projekt FoodEducators koji se provodi u partnerstvu s Udrugom Smion. Ciljevi projekta su poboljšanje sustavnog razmišljanja i povezivanja, usvajanje održivih životnih stilova i zdravih prehrambenih navika.
Prva aktivnost je bila radionica Smanjenje gubitaka i otpada hrane. Učenici su kroz radionicu definirali i razlikovali pojmove „gubitak hrane“ i „otpad hrane“, prepoznali i opisali praktične korake za smanjenje otpada hrane te razvili i predstavili planove za smanjenje otpada u svom domu. Kroz kviz učenici su naučili dodatne informacije o ispravnom čuvanju hrane i skladištenju otpada.
Učenici su pokušali smisliti zakone kojima bi mogli regulirati sprječavanje bacanja hrane. Njihove ideje su: 1. obveza recikliranja smeća, 2. ograničiti kupovinu hrane, 3. donirati višak hrane potrebitima, 4. ako tri puta baciš hranu, 100 eura donirati u dobrotvorne svrhe, 5. kazna za bacanje hrane, čišćenje ulica.
Izradili su preporuke za kućanstvo u cilju smanjenja otpada: 1. napraviti popis za trgovinu i pridržavati ga se, 2. uzgajati svoju hranu, 3. od skoro istrunulog voća napraviti kolače, 4. prije ručka dogovoriti se s obitelji što ćemo ručati da se ne bi bacala hrana, 5. davanje ostataka hrane ljubimcima ili domaćim životinjama, 6. kompostiranje.
Radionice su održale u petak, 27. rujna, i ponedjeljak, 30. rujna, pedagoginja Ivana Vidović i knjižničarka Marijana Blažević sa svim učenicima petih razreda jer su na ovaj način htjele obilježiti Međunarodni dan svijesti o gubitku i otpadu hrane koji je UN proglasio 29. rujna. Učenici su pokazali veliko znanje o načinima i potrebama iskorištavanja ostataka hrane te su zaključili kako se u njihovim kućanstvima baci vrlo malo otpada hrane.