Knjige koje čitamo ove godine

Andreja Peklar. Buba

Mala Buba dobije pismo, pozdravi se sa sestricama i krene na put. Na nemirnom i ponekad opasnom putovanju Buba stječe razna nova iskustva. Iako ponekad osjeća sumnju i strah, motivirana je znatiželjom i optimizmom. Hoće li na kraju sve uistinu biti u redu? Andreja Peklar svojim nas izuzetnim likovnim jezikom i kroz primjerenu priču dočarava čudesnu preobrazbu gusjenice u leptira. Slikovnica nas podsjeća na čuda prirode, a čitanje priče izvrsno je polazište za spoznavanje prirodnih preobrazbi i razvoja leptira. Budući da je Bubino putovanje ujedno i priča o odrstanju svakog živog bića, slikovnica poziva na razgovor o nesigurnostima, hrabrosti i brizi za sebe.

Anna Onichimowska, Natalia Jablonska. Gospodin Njokić i jedrenjak

Gospodin Njokić u vrtu svoje velike kuće natrpao je hrpu stvari – tepihe, vaze, zdjelice, odjeću, čak automobile i brodove, a onda je jednog dana ponestalo prostora za njega samoga. Odlučio je neke stvari prenijeti na jedrenjak koji je samovao na njegovu vrhu. No podigla se oluja, obližnji su potoci nabujali i pretvorili se u rijeke te potjerali jedrenjak u nepoznato. A na njemu i gospodina Njokića. Što će sada biti s njim i njegovom imovinom? Ova je knjiga izvrstan poticaj za razgovor o brizi za okoliš i važnost očuvanja vlastitog prostora. Uz simpatične junake koji nas usmjeravaju na ljubaznost i prihvaćanje spoznat ćemo da je  ljubaznost vrlo važna, kao i da je ponekad bolje nemati nego imati.

Vane Kosturanov. Djevojčica i medo

Djevojčica i medo prijatelji su koji zajedno putuju kroz godišnja doba i otkrivaju nove stvari, hvataju vjetar u kosu i igraju se skrivača sa Suncem, penju se na najviše planine. A onda, jednog dana djevojčica upozna nove prijatelje… Slikovnica dočarava toplu priču o prijateljstvu i odrastanju te potiče razgovor o otkrivanju novog i promjenama kroz koje svatko prolazi u životu.

Silvija Šesto, Vanja Čižmek. Pe pita o rođenju

Pe (Petar) je neobično znatiželjan, stalno nešto pita o svijetu oko sebe. Od tete Slikovnice koja ga čuava već je pokušao dobiti odgovor na pitanje zašto je nebo plavo, a sada ga zanima kako je došao na svijet. Slikovnica potiče razgovor o rođenju i rađanju, a usto nudi i brojne mogućnosti za razgovor o obitelji, dječjoj znatiželji i nelagodi odraslih, o istraživanju svijeta i o tome zašto na neka pitanja ponekad ne dobijemo odgovor.

Evi Gerokosta, Kostas Markopoulus. Na čičak

Cipele svih vrsta šeću ulicama, ali dječak još uvijek nosi one na čičak. Muči ga vezanje cipela – zbunjen je čvorovima i petljama! Ponekad osjeti čvor u želucu, a neki drugi put mu se začvori srce – sve dok jednog dana ne digne pogled i ne shvati što zapravo znače njegovi osjećaji. Koristeći se simbolikom čvora za zapetljane situacije, ova će slikovnica razriješiti čak i one najkompliciranije emocionalne petlje.

Urmas Reinmaa, Ulla Saar. Gdje si pronašla moj ključ?

Ana zadivljeno gleda svoje nove cipele i na tlu opazi ključ. Kako se našao ovdje? Tko ga je izgubio? Putem pronađe još jedan ključ, pa još jedan i uskoro ih ima pregršt. Djevojčica se počne brinuti. Ako izgubiš ključ, ne možeš kući. Kako pronaći vlasnike ključeva? Ova domišljata priča potaknut će male čitatelje da razmisle o izgubljenom i nađenom, ali o nesebičnoj pomoći, ljubaznosti i brizi za druge, čak ako su oni i potpuni neznanci. 

Izvor: https://nasamalaknjiznica.hr/

Pročitajte još

My new friend – pisma za učenike

Tijekom prosinca učenici 4.b i 4.d razreda pisali su pisma novim prijatelje, iz osnovnih škola iz Bora, Zagreba i Metkovića. Pisma su međusobno razmjenjivali zemaljskom poštom. Škole, koje sudjeluju u projektu, su bile podijeljene u grupe kako bi učenici dobili pisma...

Školski natječaj “Maškare u mom kraju“

Školska knjižnica te poziva da se prijaviš   na školski natječaj "Maškare u mom kraju" Pravo na sudjelovanje imaju svi učenici naše škole, a teme su sljedeće: LIKOVNI NATJEČAJ (likovni rad) I ja sam dio priče (Svatko od nas ima najdražu knjigu i najdražeg književnog...

Skip to content