> Projekti  > Petzanet
Petzanet - Sigurnost djece na internetu

Naša je škola u školskoj godini 2015./2016. u svoj školski kurikulum uvrstila i projekt Petzanet koji će u našoj školi provoditi učitelj informatike Danijel Forjan.

Projekt su započele i sudjelovale osnovne škole 'Veliki Bukovec' (kao nositelj projekta) te partneri iz 'Mato Lovrak' iz Nove Gradiške, Popovača, Gripe iz Splita i 'Mladost' iz Osijeka.

Udžbenici i e-udžbenici u virtualnoj učionici, priručnici za učitelje i roditelje te raznovrsna multimedija kao što su kvizovi, animirane priče, računalne igre i videozapisi besplatno su dostupni osnovnim školama na mrežnoj stranici projekta petzanet.HR i kanalu na YouTubeu.

Udžbenici i priručnici su pripremljeni u formatima PDF i flip, a autorski tim je posebno ponosan na e-udžbenike u virtualnoj učionici i multimedijske obrazovne sadržaje s igrama i animiranim pričama koji učenicima pružaju mogućnost samostalnog učenja, poistovjećivanje sa stvarnim likovima i životnim situacijama.

Projekt je financirao program IPA Europske unije s 2,5 milijuna kuna, a podržavali su ga Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNet, Agencija za odgoj i obrazovanje, Agencija za zaštitu osobnih podataka te niz lokalnih institucija i organizacija.

Ciljevi projekta su:

- Razviti i primijeniti dio školskog kurikuluma o sigurnosti djece na internetu u sklopu Hrvatskog kvalifikacijskog okvira (HKO).

- Razvoj školskog kurikuluma temeljenog na ishodima učenja o području sigurnosti djece na internetu.

- Razvoj i provedba popratnog pedagoškog modela za učenje usmjereno na učenika. - Poboljšati obrazovne vještine i stručnost učitelja za poučavanje usmjereno ka učenicima.

- Poboljšati digitalne kompetencije učenika i razviti kritički stav prema odgovornoj uporabi IKT-a.

- Podići razinu svijesti učenika, učitelja, roditelja i opće javnosti za pitanja koja se odnose na dječju sigurnost online u sinergiji s politikama Europske unije .

Plakat i digitalni materijali

U sklopu projekta kreiran je cijeli školski kurikulum za sigurnost djece na internetu te je organiziran u četiri modula i vertikalno je usklađen u pet cjelina: informacije, komunikacije, stvaranje sadržaja, sigurnost i rješavanje problema, prema preporuci Eurospkog okvira za razvoj i razumijevanje digitalne kompetencije u Europi. Svaki od četiri modula namijenjen je određenom uzrastu djece osnovnih škola u Republici Hrvatskoj. 1. modul pripremljen je za učenike 1. i 2. razreda, 2. modul za učenike 3. i 4. razreda, 3. modul za učenike 5. i 6. razreda te 4. modul za učenike 7. i 8. razreda. Svaki modul sadrži 20 tema (ukupno 80 tema) osmišljenih za realizaciju tijekom školske godine, po 10 tema u svakom razredu.

Materijali imaju brojne poveznice koje vode na druge sadržaje ili na vanjske izvore informacija, a karakterizira ih i responzivni dizajn. Posebnost su i priručnici za roditelje sa sadržajem koji prati svaku nastavnu jedinicu iz udžbenika, objašnjavajući im zašto se neke teme obrađuju s djecom, što bi oni trebali znati o toj temi te kako će djeci pružiti podršku da se lakše snađu i odrastu u virtualnom svijetu.

KNJIŽNICA

« Studeni 2017 »

Jeste li za vraćanje ocjenjivanja na polugodištu?

> Projekti  > Petzanet