Ukupno: 2162078

Kratki opis projekta

The Project "ACT FRIENDLY" in short is a Project whose main goal is to create awareness among the society, the parents and the schools with the aim of abolishing all kinds of bullying with the cooperation of students themselves, parents, pschological counsellors and teachers. To do this, we are trying a different strategy; in this Project we use ACTIONS as a tool, not as an aim to reach the results of our Project and above all, we apply Proactive Guidance to our students. These ACTivity types have different uses and benefits for the students in our schools as physically, verbally, behaviorally and psychologically. As you can guess, these titles also belong to types of Bullying. But our students will take these benefits without noticing the aim directly. They will play sports games, sing songs, write their own poetry&plays, ACT in drama plays,watch films and become coaches to their peers. Because let alone bullying or being bullied, only witnessing these situations may cause long term negative effects. So, while we are doing Proactive Studies to prevent them, we designed this Project like a game and chain of Activities to build and strengthen their FRIENDSHIPS to give up behaving improperly and badly to their peers.These issues will be handled at the meetings done in each country with the attendance of school counselling service, students, psychological counsellors and teachers. These meetings will be about enhancing self-control, anger management, developing social skills, improving empatizing, suitable problem solving skills and above all; peer-coaching & proactive guiding which are the most effective ways.

RespACT Your Peer; Don't Bully, Be FRIENDLY
Erasmus+: Naša škola kao domaćin prve mobilnosti u projektu
Autor: Danijel Forjan, 11. 11. 2018.

Od 5.11. do 9.11.2018.g. naša je škola bila domaćin prve mobilnosti učenika i učitelja iz pet europskih zemalja: Portugala, Italije, Litve, Bugarske i Turske. Projekt pod nazivom RespeACT Your Peer, Don't Bully, Be FRIENDLY (ACT FRIENDLY) provodi se od 1.10.2018., a završit će 30.9.2020.g. Tijekom dvije godine provođenja projekta škole iz šest zemalja će razmjenjivati primjere dobre prakse u borbi protiv svih oblika vršnjačkog nasilja u školama i izvan nje provodeći različite aktivnosti za učenike, učitelje i roditelje.

Za gostujuće učenike i učitelje održan je prigodan program dobrodošlice, te kratko predstavljanje svih zemalja, škola i gradova iz kojih dolaze. Gostima smo pokazali ljepote našega grada, a posebno su se oduševili kninskom tvrđavom.

Na prvom sastanku učitelja održano je i natjecanje za logotip projekta. Učitelji su u svojim zemljama održali natjecanje za najbolji logotip pa su najbolje od najboljih predstavili u Kninu te je u napetom glasovanju za najbolji logotip proglašen logotip OŠ Domovinske zahvalnosti. Logotip će se koristiti u svim službenim objavama i dokumentima.

Tijekom posjeta zemalja partnera Kninu, održani su sastanci učitelja na temu Cyberbullyinga, vršnjačke potpore te su se dogovarale aktivnosti koje će se provoditi do sljedeće mobilnosti koja će se održati u veljači 2019.g. u Italiji.

Za učenike su održane zanimljive aktivnosti: debatni klub je predstavio debatu na temu „Školske uniforme“, a keramičarska grupa je održala radionicu gdje su učenici izrađivali radove u glini. Izrađivali su se i stripovi na temu prijateljstva i bullyinga koristeći aplikacije na tablet uređajima kao i plakati sa prigodnim porukama svih zemalja.

Gostima su se u poslijepodnevnim satima predstavile ljepote grada Knina, Splita, Šibenika i NP Plitvička jezera.

Pet dana je prebrzo prošlo. Zadnjeg dana posjeta učitelji i učenici su ispunili anketu zadovoljstva, podijeljeni su i certifikati za sudjelovanje, a nakon svega došlo je vrijeme za rastanak. Sa suzama u očima, otpratili smo naše goste te se veselimo što ćemo se uskoro opet vidjeti u Italiji. Stvorila su se neka nova prijateljstva što je i cilj projekta, kao i upoznavanje kulture drugih zemalja te razvijanje jezičnih kompetencija.

Zahvaljujemo se svim našim učiteljima i djelatnicima škole te posebno našim roditeljima domaćinima koji su pridonijeli da se planirane aktivnosti uspješno provedu jer smo se na taj način pokazali kao stvarno odlični domaćini.

Ostale slike pogledajte u FOTOGALERIJI.