« Svibanj 2024 »

Knjige za školarce

Knjige koje čitamo ove godine

Kęstutis Kasparavičius. Božić je! Božić!

Kęstutis Kasparavičius nam ponovo donosi božićnu priču, još jednu u svom prepoznatljivom stilu koja nas je dobro nasmijala i zabavila! U ovoj, ipak pomalo neobičnoj priči saznajemo kako medvjedi izabiru božićnu jelku, kako sjenice rade snjegovića, kako koze idu na skijanje a mačke na klizanje, tko kitovima pakira poklone… ali to još nije sve.

Majda Koren, Damijan Stepančič. Inspektor Joso

Iz Slovenije nam stižu zanimljive dogodovštine zlikovaca koje pravdi privodi inspektor Joso. Pozivamo vas da u ruke uzmete strip-priču o Inspektoru Josi, koji svojim intelektom i oštrim zapažanjima hvata razbojnike Kapu i Bundu i tako postaje strah i trepet svih prasećih kriminalaca! No, kad Kapo i Bundo pobjegnu iz zatvora, pokreće se niz nezgodnih, ali urnebesno smiješnih događaja koje i djeca i odrasli čitaju u jednom dahu.

Od prvih pojava pa do danas, strip je jedan od omiljenih oblika zabave uz priču. Slovenski dvojac Koren i Stepančič donose nam dvadesetak kronološki poredanih priča koje se mogu čitati zasebno. Iznošenje radnje tekstom minimalizirano je kako bi se skrenula pozornost na detaljne, ali ne i prezahtjevne ilustracije, koje svakoj priči daju konkretan kontekst i dozu humora.

Stefan Boonen, Melvin. Kamp Bravo

Kamp Bravo je zapravo priča o jednom dječaku kojem se ništa ne da. Zove se Teo. Trebao bi putovati autobusom u kamp – ne da mu se. Možda bi tamo mogao pronaći neke nove prijatelje – ne da mu se. Kad igra društvene igre i njegov je red za pričanje – ne da mu se. Uvijek ima osjećaj da mora puno raditi i stvarno mu je toga već dosta. I dok Teo preživljava prvih nekoliko dana, odjednom shvaća da je ipak pronašao neke nove prijatelje (iako potpuno nenamjerno), da je odigrao neke društvene igre u kojima se zabavio te da je ponešto novo i naučio.

Grigor Vitez, Peter Škerl. O zecu koji se volio smijati

Grigor Vitez, hrvatski pjesnik i pisac,  jedan od najplodnijih hrvatskih stvaratelja dječje književnosti, i danas je neizostavan autor u hrvatskim lektirama, a njegova su djela metodički primjeri u pedagoškoj izobrazbi te su predmet stalnih rasprava i analiza o važnosti dječje književnosti u djetinjstvu, ali i u odrasloj dobi. U ovoj knjizi su ispričane tri priče, svaka sa svojim likovima i radnjom, a povezuju ih analogije tipične za djecu i lako razumljiv tekst.

Sinikka i Tiina Nopola, Salla Svolainen. Slamka, Šlapica i vragolasta školarka

Što se dogodi kad Slamka krene u školu, a Šlapica mora ostati kod kuće? Nevolje se dogode, eto što. Slamka je najbolja djevojčica u razredu, pristojno se ponaša, lijepo razgovara i uvijek je spremna pomoći. Šlapica je nestašna i znatiželjna te silno želi poći u školu. Problem nastane kad Šlapica prevari Slamku, mamu i tatu te ode na školski izlet na kojem radi sve ono što ne bi trebala – svađa se s drugom djecom, nepristojno razgovara i čini sve ono što Slamka nikada ne bi. Sve te dogodovštine dovode do toga da se ipak razotkrije tajni plan koji je Šlapica zamislila, a ona za kaznu ostane bez bombona.

Aino Havukainen, Sami Toivonen. Tiko i Piko: Ludnica na pruzi

Tiko i Piko dobili su poziv da posjete strica Šimu u Osrednjini – i karte za vlak. Ali gle, obuzela ih je panika: što treba spakirati za put? Svakako zeku za utjehu i grožđice za slučaj nužde. A budu li trebali u vlaku otići na zahod? Ili ako se zažele sladoleda? I kako će uopće pronaći put natrag do svojih mjesta nakon posjeta vagonu s restoranom?

Izvor: https://nasamalaknjiznica.hr/