Odobren projekt "Zavrtimo krug zdravih navika"
Autor: Marijana Blažević, 23. 2. 2024.

Ekološkoj udruzi „Krka“ Knin odobren je projekt „Zavrtimo krug zdravih navika“. Projekt će se provoditi u partnerstvu s Osnovnom školom „Domovinske zahvalnosti“ Knin i Biciklističkim klubom „Adrion Oros“ do 31.08.2024. godine. Projekt financira Ministarstvo znanosti i obrazovanja u iznosu od 14.953,00 €.

Provedbom projekta „Zavrtimo krug zdravih navika“ kroz organizaciju i provedbu aktivnosti doprinijet ćemo povećanju mogućnosti djece da izvan redovitoga odgojno-obrazovnog sustava steknu znanje, vještine i usvoje primjerena stajališta te poboljšaju kvalitetu života.

U sklopu projekta će se provesti slijedeće aktivnosti:

1.Sedam radionica "Sigurnost i tehnička ispravnost bicikla" za učenike prvih i drugih razreda OŠ „Domovinske zahvalnosti“ Knin i sve učenike područne škole Golubić. Najmlađi će biti detaljno upoznati s pravilima ponašanja u prometu i sigurnim upravljanjem biciklima što je nužno radi sprječavanja neželjenih posljedica neodgovornog ponašanja u prometu. Na ovim radionicama će djeca, osim s prometnim pravilima ponašanja s biciklom u prometu i nužnosti korištenja zaštitne opreme, naučiti i kako pregledati i utvrditi tehničku ispravnost  te praktično izvršiti manje popravke bicikla

2.Trinaest praktičnih radionica „Škola biciklizma“ za zainteresirane učenike OŠ „Domovinske zahvalnosti“ Knin , sve učenike područne škole Golubić te učenike Posebnog odjela škole.

3.Devet radionica „ Održivi razvoj i zdrava prehrana“ za trećih i četvrtih razreda OŠ „Domovinske zahvalnosti“ Knin i sve učenike područne škole Golubić. Ovim radionicama ćemo učenicima približiti pojam održivog razvoja, globalne ciljeve za održivi razvoj s posebnim naglaskom na Cilj 3.-Zdravlje, te ih upoznati s važnosti i načinima zdrave prehrane i zdravog života.

4.Dvanaest radionica „ Kuhajmo zdravo“ za zainteresirane učenike OŠ „Domovinske zahvalnosti“ Knin. Učenici će praktično moći primijeniti znanja te steći vještine kuhanja i pripreme zdravih obroka.

5. Provedba završne aktivnosti „ Zavrtimo krug zdravih navika“ .Za potrebe ove aktivnosti organizirat će se natjecanja u vožnji bicikle za učenike škole a posjetitelji i sudionici će se okrijepiti zdravim zalogajima i napitcima koje će pripremati učenici sudionici radionica „Kuhajmo zdravo!“.

Za potrebe provedbe radionica će biti nabavljena oprema ( bicikle, zaštitna oprema, mali kućanski aparati i sl.) koja će biti donirana školi partneru kako bi i u budućnosti mogli provoditi slične aktivnosti.

U sklopu provedbe će biti izrađene i dvije edukativne brošure : „ Održivi razvoj i zdrava prehrana“ s uputama o važnosti zdrave prehrane te nekoliko brzih zdravih recepata koje će predložiti sudionici radionica „Kuhajmo zdravo!“ te  brošura „ Sigurno s biciklom u prometu“ s uputama i pravilima odgovornog i sigurnog ponašanja biciklista sudionika u prometu. Brošure će biti distribuirane svim učenicima škole.

Ideja o provedbi projekta „ Zavrtimo krug zdravih navika“ nastala je iz potrebe da potaknemo i educiramo djecu na važnost zdrave prehrane i fizičke aktivnosti. Promovirajući biciklizam, osim dobrobiti na zdravlje, doprinosi se i promociji ekološki prihvatljivih prijevoznih sredstava kao što su bicikle, a posebno u malim mjestima poput Knina gdje je vrlo lako i bez puno odricanja moguće zamijeniti automobil biciklom. Knin je malo područje te smo iz iskustva upoznati s činjenicom koliko djeca ali i odrasli nisu upoznati s pravilima i smjernicama sigurnog upravljanja biciklom i sudjelovanjem u prometu ( npr. prelasci biciklom preko pješačkih prelaza i sl.), što direktno ugrožava živote i zdravlje. Poučeni time smatrali smo nužnim dodatno jačati znanja djece o sigurnosnim prometnim pravilima a sve s ciljem zaštite njihovih života i zdravlja.